Правосуддя застосовує подвійні стандарти щодо захисту прав ромів. Так віце-президент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс коментує продовження строку тримання під вартою на 60 діб Михайлу Чеботарю, якого звинувачують у вбивстві в Лощинівці та звільнення з-під варти підозрюваного у нападі на ромів Олексія Литвинова у Вільшанах.
Суд в Одесі знов не приступив до розгляду резонансної справи у Лощинівці по суті і продовжує тримати за ґратами підозрюваного жителя села ромського походження вже понад півтора роки.
6 лютого відбулося чергове засідання у цій справі у Приморському районному суді м. Одеси. Втім, як повідомив адвокат Андрій Лещенко, по суті засідання так і не відбулося, не з’явилася потерпіла — мати дівчинки. Тож знову Михайлові продовжили запобіжний захід на 2 місяці утримання за ґратами.
Раніше погром ромських осель у Лощинівці після вбивства дівчинки Йосиф Зісельс називав ганьбою для України. Адже місцева влада села Одеської області підтримала рішення жителів виселити всіх селян ромського походження.
«Думаю, у цих обох випадках ми прослідковуємо дуже важливу тезу: ми живемо ще у неправовому суспільстві. Є реформа нашої медичної системи, поліції, судової та інших силових структур, але вона дуже затягується. Колишня система, може й невдала, вже не працює, а нової ще нема. Тобто, ми бачимо ступор усіх правоохоронних систем, які не можуть вирішити просте питання. На це накладається ще “подвійна бухгалтерія”, коли до простої людини відносяться з підозрою і тримають її (в цьому випадку в Одеській області). А у другому випадку, навпаки, людина, про яку відомо і є багато доказів провини в тому, що вона зробила, не тримають під вартою. Це показує нам, що в нас ще нема рівності у правосудді». – нарікає віце-президент Конгресу національних громад України Йосиф Зісельс.
На думку правозахисника, треба бути більш активними у громадянському суспільстві, а правозахисним організаціям бити в усі набати. Для того, щоб вирішити питання, які красномовно свідчать, в якому правовому, чи неправовому стані перебуває суспільство. Тим часом адвокат Михайла Чеботаря з Лощинівки, якого без вироку суду й навіть розгляду справи тривалий час утримують за гратами, Андрій Лещенко бачить перспективи правосуддя лише у Європейському суді з прав людини.
Як він повідомив, такий позов готується, має минути 18 місяців, це, за його словами, вважається розумним строком розгляду справи в суді.
У квітні завершиться черговий термін тримання під вартою підозрюваного Михайла Чеботаря. Адвокат називав слідство упередженим, розгляд по суті справи щодо вбивства так і не розпочався. За час за ґратами молодий чоловік перехворів на туберкульоз.
Джерело: Громадське радіо