Пам’ятаємо жертви Бабиного яру

Зустріч КТ_Надвірна  за 24.09.2020 (пост-реліз)

 28 вересня на вулицях Києва з'явилися оголошення:

"Усі євреї міста Києва і його околиць повинні з'явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 години ранку на ріг Мельникової і Докторівської вулиць (біля кладовища). Взяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг, білизну тощо". Таких вулиць у Києві не було. Але всі зрозуміли, що йдеться про вулиці Мельникова і Дехтярівську.

За два дні у вересні 1941 року на околиці Києва розстріляли понад 30 тисяч євреїв. Це була одна з найбільших масових акцій знищення мирного населення під час Другої світової війни. Серед них були євреї, сінті та рома, радянські військовополонені, комуністи-підпільники. Але євреїв було найбільше: понад 30 тисяч людей. Бабин Яр був обраний німецьким командуванням через наявність там ровів і ярів. Це полегшувало завдання катам: їм не довелося рити глибокі могили для тисяч трупів. Крім того, місце було досить віддалене від центру міста: там легко було сховатися від допитливих, та й пострілів було не чутно.

Представники допоміжної поліції, набрані з місцевих, розказували, що євреїв, яких збиратимуть в Бабиному Яру, вивезуть або на примусові роботи, або в якісь табори, або до Німеччини. Всі розказували різні історії - ознаки того, що це якась масова цивілізована акція. Нікому не могло спасти на думку, що цих людей розстріляють.

Ця історія роками замовчувалася, не благословлося державою копатися в цій історії. Євреям не дозволяли приходити, збиратися і поминати пам’ять. Відповідно, з кожним роком пам’ять про цих конкретних жертв зникала. Для нас, українців, це травма про десятки тисяч убитих українських євреїв.

На зустрічі з учасниками клубу ми переглянули відео і поговорили про трагічні події Бабиного Яру.

24.09.(2).jpg

#Клуб толерантності_Надвірна  #КНГУ

Наталія Хмель

Координатор Клубу толерантності Надвірна

Проєкт реалізує ГО КНГУ за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження"