Відбувся Семінар "Націоналізм, ксенофобія і толерантність у Східній Європі: витоки, ідеологія, соціальна структура”

аа.jpg

У рамках міжнародного наукового семінару «Націоналізм, ксенофобія і толерантність у Східній Європі: витоки, ідеологія, соціальна структура» також виступили Віталій Нахманович та Володимир Паніотто.

Провідною темою багатьох доповідей були методологічні аспекти вивчення «ксенофобії» та «толерантності». Відтак, Віталій Нахманович та Володимир Паніотто (Києво-Могилянська Академія) в своїх виступах підняли питання відносності визначень та оцінок понять «ксенофобія та толерантність». Згідно з уявленнями В. Нахмановича, суспільні науки навіть і не могли передбачити сплеск сучасного аґресивного сепаратизму, популяризації «мови ворожнечі» та дегуманізації цілих категорій людей. На його думку, сучасний конфлікт має цивілізаційній характер, адже боротьба ведеться за кордон між самодостатньою вільною демократичною Європою та патерналістською рабською авторитарною Євразією.

нахманович.jpg

Виступ Віталія Нахмановича (Музей історії Києва)

В. Нахманович наголосив на необхідності соціологам більшу уваги приділяти стосункам між окремими частинами «національної більшості», замість того, щоб вишукувати примари расизму, чи антисемітизму. Дослідник досить скептично віднісся до інструменту вимірювання рівня ксенофобії в українському суспільстві за «шкалою Богардуса», адже відповіді респондентів на питання можна аналізувати по-різному. Позитивним моментом В. Нахманович вважає те, що соціологи можуть надати складну куртину етно-расової дистанції, яка включає в себе загальні рівні відкритості та традиціоналізму, особистий та суспільний виміри етнічного упередження та ксенофобії.

паніотто.jpg

В. Паніотто проілюстрував доповідь графіками, які наочно демонструвати тенденції

Володимир Паніотто погодився з попереднім спікером щодо необхідності кардинальної переоцінки результатів, отриманих шляхом багаторічних опитувань за шкалою Богардуса та повного перегляду самої методології для дослідження дихотомії «свій-чужий» у суспільстві та виявлення рівня нетерпимості. Професор ознайомив аудиторію з багаторічним дослідженням динаміки ксенофобії та антисемітизму в Україні, починаючи з 1994 року. На його думку, сплеск нетерпимості в українському суспільстві 2014 року насамперед пов'язаний з радикалізацією настроїв. Проте існує кореляція загального виміру: чим вище рівень освіти, тим нижче рівень ксенофобії, у місті він нижчий, ніж у селі. В. Паніотто проілюстрував доповідь графіками, які наочно демонструвати тенденції.

Запис лекції Віталія Нахмановича

Запис лекції Володимира Паніотто

Автор: Сабіна Котова для "Україна Модерна"

Фотографії: Сергій Стельмах

Опубліковане