Міжрелігійна зустріч-дискусія "Єрусалим, Рим і Мекка як головні місця паломництва авраамічних релігій" відбулася у Львові в рамках Форуму видавців.
Зустріч проходила в кафе «Львівська копальня кави».
У дискусії взяли участь Йосиф Зісельс, отець Роман Тереховській і шейх Саїд Ісмагілов.
Модератор зустрічі - Тарас Дзюбанський.
Як справедливо відзначили доповідачі та модератор, охочих послухати міжрелігійну дискусію виявилося достатньо: внутрішній дворик закладу був переповнений. Захід відбувався у важливий для християн день – Різдво Пресвятої Богородиці, а також Міжнародний день миру.
Насамперед мова йшла про те, чим відрізняється бачення паломництва в трьох різних релігіях. Кожен із учасників розкрив зміст не лише власних звичаїв, а й показав розуміння обрядів інших конфесій.
Йосиф Зісельс розповів про паломництво ще дохрамового періоду, періоду царства Давида, про скинії заповіту, до яких мандрували віряни: «В юдаїзмі паломництво ототожнюється в часі з зародженням самого юдаїзму…На відміну від інших релігій, де все ж таки це пов’язано з перебуванням тих, хто заснував цю релігію: пророка Магомета чи Ісуса Христа. В юдаїзмі також є паломництво до місць, де поховані святі, але святі, мається на увазі, праотці – Ісак, Яків, Сара, які поховані не в Єрусалимі».
Муфтій Саїд Ісмагілов розповідав про цікаві деталі хаджу, паломництва мусульман до Мекки (де, за віруваннями мусульман, зустрілися Адам і Єва, місце «впізнання») про повну відстороненість від світського заради зв’язку з Б-гом: «Є шлях щоденний, через молитву, через дотримання поста, а є шлях великий, який треба пройти фізично, відчути певну важність, випробовування».
Питання, чим паломництво відрізняється від туризму, було достатньо очевидним для публіки, але саме відповідь на це питання показала, як при різниці в обрядах, «зовнішніх проявах, суть цього явища одна в різних релігіях:
«Паломництво – спосіб вшанування Б-га, а не лише подорожі до святих місць», - о. Роман Тереховський, очільник Паломницького центру «Рафаїл».