А ви знали, що литовською мовою слова "книга", "скриня", "сукня", "килим", "цибуля" та багато інших звучать так само, як українською? А про те, що в Україні є понад 100 пам'яток Литовської доби – тобто історичного періоду, коли ми з литовцями мали одну державу? А про унікальний різновид співу – "сутартінес" чули? Він, до речі, занесений ЮНЕСКО до переліку світової нематеріальної культурної спадщини. Про все це і багато іншого дізнавалися наші щасливчики – учасники міжетнічного табору "Джерела толерантності" в Литовський день.
Почалося все з таємниці. Потрібно було відшукати чарівний елемент одягу героя литовської легенди, пов'язаної з бурштином. У ході цих активних пошуків хлопці й дівчата дізналися купу фактів про один із символів народу – бурштин. Для більшості стало відкриттям, що його добувають з моря, що вік його – десятки мільйонів років, і що "закуті" в сонячних камінцях комахи – ровесники динозаврів. Діти тримали в руках ці згустки смоли стародавніх хвойних дерев і дивилися створений однолітками мультик про кохання богині Юратє і юнака Кастутіса, якого врятував від гніву Перкунаса подарований мамою пояс.
Пізнавальні заняття упродовж дня в таборі поєднуються із спортивними змаганнями та творчим рукомеслом. Отже, розташувавшись під крислатим дубом для "святкування Йонінаса", таборяни і дізналися про саму традицію литовського "Купала", і позмагалися в перетягуванні каната, в метанні в ціль та в киданні... вінків. Адже, за литовською традицією, в святковий день плетуть вінки і дівчата, і хлопці. Дівчата з квіток, а хлопці з дубового листя.
Окрім традиційних співів і вивчення кількох танців, кожен учасник молодшої зміни виготовив симпатичну пташечку чи ангелика із сіна. Цей традиційний різновид литовського народного мистецтва закохав у себе усіх!
Після прогулянок і гуртків на всіх чекала захоплива вечірка! По-перше, стараннями всіх команд табору, до Музею було повернуто магічний артефакт – прикрашений візерунками пояс з легенди про Кастутіса. Для цього кожна команда приготувала "хитрі" питання про таємниці дня, і весь табір їх розгадував, відповідаючи на питання: "Так" чи "Ні". Про литовську мову, пісні, про бурштин і традиційні пояси. Коли легендарний пояс було "відновлено", литовська громада інсценізувала легенду про Юратє й Кастутіса. І так як смертний юнак зачарував богиню своїми піснями, кожна команда допомогла закоханому виконанням пісні! Врешті, серце богині (яку грала іменинниця Мія) розтануло. І пояс урочисто повернули до музею.
"Джерела – 2019" стали можливими завдяки Міжнародному фонду «Відродження», Ромській програмі Міжнародному фонду «Відродження», спеціалістам IT компанії Infopulse
Більше фото за посиланням