Звіт КНГУ за 2013 рік

Напрями роботи КНГУ

1. Інформаційно-аналітичний:

1.1. Газета «Форум націй» присвячена проблемам етнополітики і культури національних громад України. http://www.forumn.kiev.ua/

Видано: № 1/128 – Січень, № 2-3/129-130 – Лютий-Березень, № 4/131 – Квітень, № 5-6/132-133 – Травень–Червень, № 7-8/134-135 – Липень-Серпень, № 9-10/136-137 – Вересень-Жовтень, № 11-12/138-139 – Листопад-Грудень, тиражем 1000 екземплярів і безкоштовно розповсюджено серед національних громад України, НГО, урядових структур, дослідних установ.

Головний редактор: Хорунжа Тетяна

 

1.2. Моніторинг проявів ксенофобії і расизму в Україні

Проводився постійний моніторинг злочинів на ґрунті ненависті та інших проявів ксенофобії в українському суспільстві.

2. Освіта в сфері міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дітей та молоді:

2.1. Пересувна молодіжна виставка «Разом» про сучасність та історію національних громад України.

14-22 березня – м. Полтава, Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 за сприяння управління освіти Полтавської міської ради та Полтавського Педагогічного університету.

Координатор виставки – Андрій Кінаш. Виставку відвідало більше 2600 чоловік, серед яких учні шкіл міста Полтави та їх батьки, курсанти курсів підвищення кваліфікації вчителів на базі ПОІППО.

15-26 квітня – м. Львів, Класична гімназія при ЛНУ ім. Франка. Виставку відвідало понад 1000 осіб.

05-23 листопада – м. Чернівці, Музей історії та культури євреїв Буковини. Протягом 15 днів експозиції було проведено 72 екскурсії для більш ніж 1100 відвідувачів.

14-28 листопада – м. Херсон, КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» за сприяння Херсонського управління освіти. Виставку відвідало більше 1400 осіб, серед яких учні загальноосвітніх навчальних закладів міста (18 навчальних закладів), курсанти курсів підвищення кваліфікації вчителів на базі КВНЗ ХАНО (педагоги-організатори, вчителі історії та правознавства, вчителі зарубіжної літератури, заступники директорів з виховної роботи, вчителі української мови та літератури, учні коледжів (2 навчальні заклади). Виставку також відвідали депутати міської ради та представники організацій національних меншин.

2.2. Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» в Україні,
дві зміни: 16-27 липня – для 87 дітей 7-13 років.
                14-28 серпня – для 90 дітей 13-17 років.

Табір проводився в туристичному комплексі «Водограй» Закарпатської області, в Мукачівському районі, смт. Чинадійово. У таборі взяли участь діти-представники національних товариств України: болгари, вірмени, гагаузи, євреї, кримські татари, поляки, німці, роми, росіяни, румуни, татари, українці.

2.3. Третій міжнародний міжетнічний дитячо-підлітковий табір «Джерела толерантності» в Молдові 10-22 липня. Табір проводився в пансіонаті «Дачія-Марін», Вадул-луй-Воде, під Кишиневом. У програмі взяли участь діти і підлітки від 11 до 17 років з вірменської, болгарської, гагаузької, грузинської, єврейської, молдавської, польської, ромської, російської, української громад. У таборі працювали фахівці – представники національних товариств Молдови, України та Грузії.

 

2.4. Другий Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності-Кавказ-2013» з 24 вересня по 4 жовтня на базі «Табір майбутнього», м. Анаклія, Зугдідський муніципалітет, Грузія. У таборі взяли участь понад 120 представників з 11 національних громад Грузії, України та Азербайджану. Протягом 10 днів табору діти вивчали культуру, традиції, історію, релігію, пісні і танці різних народів. У таборі були проведені азербайджанська, вірменська, грузинська, єврейська, курдська, осетинський, український дні.

2.5. Проект «Футбол проти расизму» реалізується Конгресом національних громад України при підтримці Посольства Швейцарської конфедерації в Україні.

З березня по вересень – в Ялті, Чернівцях, Мукачеві і Львові пройшли семінари, зустрічі волонтерів і футбольні матчі у рамках проекту. Учасники семінарів знайомилися з феноменом расизму, проявами расизму у футболі, вчилися розпізнавати расистську символіку.

11 квітня – в Чернівцях відбувся Підготовчий семінар для волонтерів проекту «Футбол проти расизму».

13 квітня – в Ялті відбувся підготовчий семінар для волонтерів проекту «Футбол проти расизму».

27 квітня – на стадіоні ДЮЦ в Ялті відбувся завершальний матч міжнаціональних команд  в рамках проекту «Футбол проти расизму». Після завершення футбольного турніру в офісі IPC Велика Ялта пройшов круглий стіл, на якому були підведені підсумки проекту.

14 травня – в Чернівцях відбулась прес-конференція проекту та зустріч майбутніх гравців міжнаціональних команд в матчі проти расизму.

20 травня – у Чернівцях відбувся футбольний міні-турнір міжнаціональних команд у рамках проекту «Футбол проти расизму». Учасниками були представники різних національностей з 6 країн світу.

22 травня – у Львові  відбувся семінар для волонтерів проекту «Футбол проти расизму».

13 вересня – матчем міжнаціональних команд у Львові завершився проект «Футбол проти расизму». У футбол зіграли студенти львівських вузів з України, Іспанії та Буркіна-Фасо.

26 жовтня – в Київському клубі толерантності «КИТ» розмалювали футболки гаслами проти расизму.

03 листопада – більше 30 вихованців Бердичівської ДЮСШ з футболу та гостей з Києва – учасників Київського клубу толерантності, в тому числі – біженців, зіграли у товариському мініфутбольному турнірі. Матч відбувся в рамках «Тижнів дій» при підтримці FARЕ.

2.6. Проект «Memory walk» – нова методика рефлексії про права людини на основі прикладів вшанування історичної пам’яті. 

Проведення конкурсів та триденних тренінгів по створенню відеороликів "Memory walk" для молоді 16-25 років в Україні та Молдові.

08-10 травня – м. Київ, по створенню відеороликів про пам'ятні місця Києва.

Робочі версії роликів зберігаються в архіві КНГУ.

05-07 серпня та  10-13 жовтня – Молдова, с. Грушево, база «Скай-Лєнд», по створенню відеороликів про пам'ятні місця Кишинау та Бенедери.

Бендеры, Памятник жертвам Холокоста: http://youtu.be/8uoKQAAK-CQ

Бендеры, Мемориал "Памяти и скорби": http://youtu.be/BTFZwKrfepM

Chisinau, Monument to Ghetto Prisoners: http://youtu.be/0PgHe3BqLnM

Кишинев, "Сынам отечества - священная память": http://youtu.be/Pv3CWEVV3NQ

Кишинев, Памятник жертвам Приднестровской войны 1992 г.: http://youtu.be/LDfG4kdikI0

Кишинев, Памятник узникам гетто: http://youtu.be/gELxjnYh4FA

Кишинев, Поезд боли: http://youtu.be/2t3OIOixTXE

Chisinau, Memorial Complex "Eternal memory for the sons of motherland": http://youtu.be/RSW0kFTkCg0

З 14 серпня по 28 серпня –  смт. Чинадійово Мукачівського району Закарпатської області (під час проведення табору «Джерела толерантності»), по створенню відеороликів про пам'ятні місця Мукачево.

Памятник жертвам голодомора в Мукачево: http://www.youtube.com/watch?v=3LciPFV6XM8  

Танк в Мукачево: http://www.youtube.com/watch?v=3B2errAc5hk

29 листопада - 01 грудня – АР Крим, м. Бахчисарай, по створенню відеороликів про пам'ятні місця  Сімферополя.

Памятник Петру Григоренко в Симферополе: http://youtu.be/un2TTpvkaz4

Мемориальная доска расстрелянным евреям в Симферополе: http://youtu.be/7kB8CmvyzeE    

20 - 22 грудня – м. Гадяч, Полтавської обл.,  по створенню відеороликів про пам'ятні місця Гадяча.

На перехресті вулиць Гадяча: http://youtu.be/9818sZ5Y4RY

Пам'ятник розстріляним євреям у Гончарному яру: http://youtu.be/_uAt6rNBLm0

Алея пам'ятників у м. Гадяч: http://youtu.be/hYyQY-SjaMY

 

2.7. Проект з Анти-дискримінаційного Форум-театру.

Лютий місяць – Інтерактивні заняття для дітей у 17-ій Спеціалізованій школі на Подолі, а також у Клубі толерантності м. Києва, щоб заохочувати їх до критичного мислення, для розвитку креативних здібностей у творчості і повсякденних справах та надання розуміння необхідності універсальних прав людини та неприпустимість дискримінації в будь-яких її завуальованих проявах.

Березень місяць – проведення Форум-театру в 250 школі м. Києва. Окрім інтерактивних театральних методик, за допомогою ігрових технік, учні ділилися думками щодо сюжетів переглянутих короткометражних відеороликів із застосуванням системи «стоп-кадр», вчились займати позиції щодо певних тверджень із приведенням прикладів від дівчат та хлопців 11-го класу.

27 березня – в приміщенні Будинку Кіно, в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, учасники познайомилися із театральною методикою привнесення змін у суспільство. Тренерська ініціативна група КИТа разом з учнями 11-го класу 250-ої школи міста Києва підготували для глядацької аудиторії Фестивалю інтерактивні сценки про порушення прав людини.

07-08 грудня – тренінг та Форум-театр для рома у м. Києві. 8 грудня відбувся показ інтерактивних вистав за участі ромської молоді, активістів неурядових організацій.

 

2.8. Клуби толерантності для підлітків.

Київський клуб толерантності КИТ.

12 січня – перше заняття Київського клубу в Новому році. Форум-театр від джокера Ялмара Хорхе.

26 лютого – в Київському клубі толерантності відбувся AMERICAN EVENING. Гостями клубу були волонтери PEACE CORP, які розказували про себе, розказували про американську культуру, про батьківщину блюзу та джазу. Ділилися свої враженнями від перебування в Україні та навчили учасників грати в цікаві ігри. 

16 березня – у Київському Клубі Толерантності відбувся акустичний концерт до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації. Акція присвячувалась несправедливо ув’язненому Олаолу Фемі.

05 квітня – вшанування 19-х роковин подій геноциду у Руанді в кіноклубі НаУКМА.

Відзначення Дня пам'яті жертв геноциду в Руанді проходила у формі публічного заходу для студентів з показом документального фільму «Duhozanye» про об'єднання жінок у Руанді, та проведення «Живої бібліотеки» (інтерактивне обговорення з експертами). Організатори: Представництво ООН в Україні, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні, Фонд Шоа Університету Південної Каліфорнії в Україні, Київський  клуб толерантності.

12 жовтня – відкриття нового сезону Київського клубу толерантності.

09 листопада – участь у Громадської кампанії «Дев’яте листопада».
До Міжнародного дня проти фашизму, расизму та антисемітизму активістська команда представників громадських організацій пропонували звернути увагу на сучасні прояви ненависті на вулицях міст України.

16 листопада – проведення телемосту для Молдови, України та Грузії. Телеміст був організований для учасників та освітнього колективу програми міжнародного міжнаціонального проекту «Джерела Толерантності» і мережі клубів толерантності.

 

Кишинівський клуб толерантності.

У квітні місяці – відбувся VI щорічний міжнародний Фестиваль Мов в Кишиневі. Учасники спробували поспілкуватися французькою,  польською, болгарською, на івриті і ще на 12 мовах.

21 по 28 березня – в Кишиневі пройшов семиденний відео-тренінг з прав людини Free2create.

 

Харківський клуб толерантності.

У лютому місяці – в рамках проекту CRAM (Child rights are mine) за підтримки Данської ради у справах біженців Харківський клуб толерантності створив відео-ролік про порушення прав дитини.

3. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дорослих.

3.1. Школа вихователів «Джерела толерантності» – авторська Школа, заснована на одинадцятирічному досвіді табору  «Джерела толерантності» в  Україні, Молдові та Грузії, інших дитячих таборах та проектах.

3.2. Семінар з антидискримінаційної освіти для лідерів національних громад України 11-13 травня в селі Зазим'я Київської області. Молоді лідери і педагоги національних громад дізналися про те, як можна активно діяти проти ксенофобії та дискримінації в освітньому просторі та суспільстві.

3.4. Семінари для вихователів 1 та 2 змін Міжнаціонального дитячого табору «Джерела толерантності» 13-15 липня і 14-28 серпня в смт. Чинадійово Закарпатської області.

3.3. Школа вихователів для міжнародного міжнаціонального проекту «Джерела толерантності - Кавказ - 2013» 02-03 липня в Тбілісі, 17-18 серпня в Тбілісі. Учасники семінару – молоді лідери національних громад Грузії та Азербайджану.

24 січня – презентація досвіду проекту "Освіта з протидії ксенофобії для дітей і педагогів" в Посольстві Федеративної республіки Німеччина в Україні.

4. Видавнича діяльність.

Футбол проти расизму: інформаційна брошура для педагогів і футбольних вболівальників / авт.-упор. М. Грінберг. – К.: ТОВ «Майстер книг», 2013. – 80 с.

http://www.tolerspace.org.ua/data/files/books/book_rasizm_redactGrinberg.pdf

 

5. Веб-презентація проектів КНГУ. 

Інтернет-сайт КНГУ - www.kngu.org

Газета «Форум націй» - http://forumn.kiev.ua/  

Інтернет-сайт «Простір толерантності» - електронний ресурс для дітей, молоді, батьків та вчителів. www.tolerspace.org.ua

Акаунт «Тolerccamp» відеохостингу Youtube, де розміщені відеофільми про заходи, які проводить КНГУ.
Адреса сторінки: http://www.youtube.com/user/Tolerccamp.