День Інформації. Вчимося бачити фейки

Зустріч Клубу толерантності_ Надвірна  за 22.10.2020 (пост-реліз)

Фейк – це спеціально створена новина, подія чи журналістський матеріал, який містить неправдиву або перекручену інформацію, що дискримінує певну людину чи групу осіб в очах аудиторії. Фейки є різними за формами, методами передачі, змістом, тому виникла потреба їх класифікувати. За методом поширення фейки є: масмедійні фейки (які створюють спеціально для ЗМІ і через них поширюються) і мережеві чутки (коли поширюють чиюсь видумку через соціальні мережі). За формою: фотофейк, відеофейк і фейковий журналістський матеріал. Часто у фейкових журналістських матеріалах посилаються на авторитетні ЗМІ або перекручують повідомлення чи коментарі. Цей прийом часто використовується для посилення правдоподібності або авторитетності того чи іншого повідомлення.

Вживання терміну «фейкові новини» стало стійким трендом.
У 2016 році в США фраза «fake news» стала однією з найпоширеніших. Видавництво «Collins», що випускає тлумачний словник англійської мови Collins English Dictionary, визнало «fake news» словом року. Використання цього терміну в 2017 році зросло на 365%.
Про фейкові новини постійно згадують у пресі, соціальних медіа та аналітичних матеріалах. Останнім часом триває широка дискусія навколо тем фальсифікації новин, «агресивних промов» (violent speech) або так званих «альтернативних фактів» (altered facts). І це вже переросло у всесвітній феномен.
Завдяки соціальним мережам інформація поширюється блискавично.

А фейкові новини розлітаються у 6 разів швидше за правду!

Це потужний інструмент, з яким можна вплинути на думку людей і переконати їх в будь-якому факті. Навіть у тому, що земля плоска. (Існує навіть співтовариство прихильників теорії плоскої землі). Багато людей здатні повірити в абсурдні речі, спираючись на псевдонаукові факти. Або на обман, змішаний з правдою.

Ми з учасниками Клубу толерантності вчилися шукати фейки у друкованих видання х та в мережі. На жаль, кожен учасник зазначив, що стикався з фейками.

20201020_103126.jpg

20201020_105210.jpg

20201020_105241.jpg

20201020_105640.jpg

Проект реалізовано за підтримки Конгресу національних громад України. #Клуб_толерантності_Надвірна  #КНГУ

Наталія Хмель

Координатор Клубу толерантності Надвірна