Йосиф Зісельс. Як рахувати «хвилі» епідемії в Україні?

Усі, хто більш-менш цікавиться перебігом епідемії COVID-19 в Україні, вважають, що ми зараз переживаємо третю хвилю епідемії. Чому ми так вважаємо? По-перше, так говорять чиновники, міністр охорони здоров’я Ляшко, секретар РНБО Данилів, головний санлікар Кудін. По-друге, майже ніхто, навіть з числа експертів, не порівнював ситуацію в Україні з іншими країнами, передусім з країнами Європи, у першому півріччі 2020 року.

Що таке «хвиля» в аспекті епідемії? Більшість епідемій, якщо не всі,  розповсюджується у «хвильовому» форматі. «Хвиля» - це процес періодичного збільшення та зменшення кількісних показників різних аспектів епідемії: щоденного інфікування, щоденної летальності, активних кейсів, тобто кількості хворих на Ковід на кожний день.

Подивимося на різні гістограми та графіки, які характеризують певні аспекти епідемії в Україні (на 29.10.21).

Щоденна інфікованість в Україні:

1.jpg

Щоденна летальність в Україні:

2.jpg

Активні кейси в Україні:

3.jpg

Якщо уважно не придивлятися до перших місяців епідемії в Україні, то, на перший погляд, ми отримаємо візуальне підтвердження тези, що Україна зараз проходить третю «хвилю». Правда, у лівому нижньому куті, що відноситься до квітня-червня 2020 року, ми вбачаємо невеличку нелінійність, яка підштовхує наші думку у певному напряму, але про це далі буде…

Якщо ми подивимося на відповідні графікі різних аспектів пандемії COVID-19 у світі в цілому, то ми побачимо однозначно проходження п’ятої хвилі:

Щоденна інфікованість у світі в цілому:

4.jpg

Щоденна летальність у світі в цілому:

5.jpg

Активні кейси у світі в цілому:

6.jpg

Усі три графіки різних аспектів пандемії у світі однозначно ілюструють бачення, що світ  в цілому щойно пройшов п’яту «хвилю» і починає підійматися на шосту, що очікує у найближчому майбутньому майже усі країни світу.

Ближче до нас знаходяться різні країни Східної Європи. Куди не подивимося – усюди п’ята хвиля, мінімум четверта, але також з певними проблемами лінійності у березні-червні 2020 року.:

7.jpg

Щоденна летальність у Молдові:

8.jpg

Активні кейси в Молдові:

9.jpg

Щоденне інфікування у Румунії:

10.jpg

Щоденна летальність у Румунії:

11.jpg

Активні кейси в Румунії:

12.jpg

Щоденна інфікованість в Угорщині:

13.jpg

Щоденна летальність в Угорщині:

14.jpg

Активні кейси:

15.jpg

Щоденне інфікування у Чехії:

16.jpg

Щоденна летальність у Чехії:

17.jpg

Активні кейси у Чехії:

18.jpg

Щоденне інфікування у Польщі:

19.jpg

Щоденна летальність у Польщі:

20.jpg

Активні кейси у Польщі:

21.jpg

Аналогічні картини і в країнах Балтії, і в усій Західній Європі.

Як ми бачимо, у більшості країн нашого регіону Європи, проходить зараз п’ята хвиля у різних її фазах. Чому ж в Україні, навіть експерти,  вважають, що третя? Впевнений, що якщо б експерти цікавилися статистичними показниками епідемії з перших днів та мали б певний математичний бекграунд, вони б побачили те, що зараз на різних графіках майже непомітно з-за того що суттєво змінилися масштаби кількісних показників епідемії. Наприклад, щоденна середньомісячна інфікованість навесні минулого року складала у березні – 22 інфікованих на день, у квітні – 325, у травні – 428, у червні – 691. Аналогічні показники у цьому році: березень 2021 – 10 526 інфікованих на день, квітень – 13 179, травень – 4 289, червень – 1087. Якщо ми розмістимо на одному графіку (гістограмі) усі вище наведені дані, то нам прийдеться обрати такий масштаб, що березня минулого року ми не побачимо, бо максимальні дані відрізняються від мінімальних у 600 разів. Таким чином, виникає підозра, що ми не бачимо перших двох «хвиль» епідемії в Україні з-за проблем масштабування.

Дуже просто побачити перші «невидимі хвилі» в Україні якщо набагато збільшити масштаб графіків першої половини минулого року. Ми з Галиною Хараз це вчора та сьогодні зробили, ось результати:

Щоденна інфікованість (березень-червень 2020 року):

22.jpg

Щоденна летальність (березень-червень 2020 року):

23.jpg

Активні кейси (березень-червень 2020 року):

24.jpg

Примітки: для того, щоб краще побачити перші «хвилі» ми використали метод згортки тижневих результатів.

Таким чином, сподіваюся, мені вдалося зруйнувати у вашому баченні, шановні читачі, легенду про третю «хвилю» епідемії в Україні, бо як було досить переконливо показано вище, Україна, насправді, проходить зараз п’яту хвилю і цим нічим не відрізняється від сусідніх країн.

І останнє, якщо наші можновладці та їх чиновній апарат не в стані зрозуміти та проконтролювати таку просту річ, як номер «хвилі» епідемії, від якої ми так трагічно потерпаємо, що вже говорити про більш складні речі в тій ж епідемії, якими уряд повинен опікуватися. Не дивно, що багато людей не хочуть вакцинуватися, бо одна з основних причин цього небажання - інтуїтивна недовіра некомпетентній владі. З цієї тези слідує, що агітацією щодо вакцинації повинні займатися системно не чиновники, але експерти та лідери громадянського суспільства, відомі волонтери, фронтовики та церковні діячі, яким за чисельними соціологічними дослідженнями суспільство довіряє на порядок більше, ніж владі. Бережіть себе, вакцинуйтеся, тримайте фізичну дистанцію і вдягайте подвійні маски!

Щиро дякую пані Галині Хараз за професійно та красиво виконані графіки.

Київ, 28-29 жовтня 2021 року