Звіт за 2016 рік

Звіт за 2016 рік

 

Конгрес національних громад України (КНГУ) є всеукраїнською громадською некомерційною спілкою організацій національних меншин України, створеною з метою об’єднання зусиль національних громад в області захисту прав меншин, збереження культури та мови національних меншин, інтеграції меншин в громадянське суспільство України, виховання толерантності й протидії ксенофобії.

КНГУ з 2002 року займається проектами для української молоді, метою яких є виховання міжнаціональної й міжрелігійної толерантності.

Напрями роботи КНГУ

 

1. Інформаційно-аналітичний:

1.1. Газета «Форум націй» присвячена проблемам етнополітики і культури національних громад України. http://www.forumn.kiev.ua/ .  Головний редактор: Хорунжа Тетяна

Видано: №1/158 – Січень, №2/159 – Лютий, №3/160 – Березень, №4-5/161-162 – Серпень-Вересень, тиражом 1000 екземплярів і безкоштовно розповсюджено серед національних громад України, НГО, урядових структур, дослідних установ.

 

1.2. Моніторинг проявів ксенофобії в Україні

(керівник - В'ячеслав Лихачов, співкоординатор - Тетяна Безрук)
Проводився постійний щомісячний моніторинг злочинів на ґрунті ненависті (дискримінація за етнічною, національною, релігійною та сексуальною ознаками) в українському суспільстві. Результати моніторингу розповсюджувались за допомогою електронної розсилки й розміщувались на сайті КНГУ і Євроазіатського Єврейського Конгресу у вигляді щомісячних бюлетенів і неперіодичних спеціальних тематичних доповідей, які були присвячені, наприклад, проявам антисемітизму в Україні. За останні два роки, після створення Групи моніторингу прав національних меншин в 2014 році, кількість згадувань в засобах масової інформації збільшилась в декілька разів.
Серед основних тенденцій в 2016 році варто зазначити збільшення антисемітського вандалізму, кількість інцидентів починаючи вже з 2015 року найбільша за 10 років в Україні, та підвищення діяльності мілітаризованих крайньо правих угрупувань, які до того брали участь чи їх члени і надалі беруть участь в зоні проведення АТО. В анексованому Криму збільшується кількість справ щодо мусульман півострову, проте, тенденції щодо планомірної дискримінації однієї з етнічних меншин немає, справи мають політичний характер.

 

2. Освіта в сфері міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дітей та молоді:

zvit 1.jpg

2.1. Пересувна молодіжна виставка «Разом» про сучасність та історію національних громад України.

На стендах експозиції «Разом» молоді люди різних національностей (вірмени, греки, українці, кримські татари, євреї, роми, росіяни, румуни, угорці, болгари, німці; біженці, шукачі притулку та вимушені переселенці як соціальні групи) розповідають про своє життя в Україні. Інтерв’ю з молодими людьми доповнюються історичною інформацією. Кожна пара персонального та історичного стендів створюють разом єдине «дерево».

Наші герої дозволили зазирнути в їхнє життя: почути їхні думки про себе та свою родину, про те, що вони вважають важливим, про пошук самих себе, про те, що їх дратує, а що викликає гордість.

Виставка створена у співпраці з Домом Анни Франк (Нідерланди) за фінансового сприяння програми МАТРА у 2011 році. Виставка експонувалася у 25 містах України в 2011-2016 рр.

 

у 2016 році підготовчі семінари для гідів виставки «Разом» відбулися у 3х місцях сходу України, тренера Мирослав Грінберг та Олена Почаєвець:

17-18 лютого, м. Слов`янськ,

24-25 лютого, м. Маріуполь,

2-3 березня, м. Рубіжне.

У кожному із семінарів тренера навчали гідуванню 20 нових учнів. Після навчання учні провели екскурсії для школярів та педагогів.

Виставка та освітні заходи для учнів реалізувалися у рамках проекту «Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення» за підтримки Міністерства закордонних справ Великобританії.

 

2.2. Виставка «Моє місце»

zvit 2.jpg

Вісімнадцять особистих історій проекту «Моє місце» - це долі різних людей, які були вимушені покинути свої домівки в анексованому Криму і у зоні військових дій у Луганській та Донецькій областях і перебратися до Києва, Хмельницького, Луцька, Миколаєва, Сєвєродонецька. Це історії людей, які організували волонтерські та громадські ініціативи упродовж усіх чотирьох хвиль переселення в Києві, Хмельницькому і населених пунктах прифронтової зони. Це історія представника кримськотатарського народу, якому було заборонено на 5 років в’їзд на територію Криму та Російської Федерації.

Представлені на виставці історії - це долі людей, яких юридична практика і статистика визначають як ВПЛ. Однак, це історії реальних людей про дружбу та підтримку, історії про сім'ї і дітей, історії про розуміння своєї ролі, ролі держави і суспільства, історії про страхи і надії, історії про втрати і нові можливості, історії про людяність, - історії, в яких кожен з наших співрозмовників визначає «своє» місце.

Виставка «Моє місце» створена співробітниками Конгресу національних громад України та громадською організацією Київський освітній центр «Простір толерантності». Організована за підтримки Посольства Нідерландів, програми МАТРА, в рамках проекту: «Зустріч на новому місці: можливості та мережа для молодих внутрішньо переміщених осіб».

У 2016 році КНГУ та тренери ГО КОЦ «Простір толерантності» Ульяна Устінова та Сергій Койнов провели навчальні тренінги-семінари для гідів-фасилітаторів виставки «Моє місце» в 2х місцях України:

11-12 лютого в місті Чугуїв Харківської області

10-11 березня в місті Дніпропетровськ

Після навчання учні провели екскурсії для школярів та педагогів Чугуєва та Дніпропетровська.

 

2.3. Табори «Джерела толерантності»

Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела толерантності» - це платформа для спілкування для різноманітних національних громад України.

zvit 3.jpg

Проект створений для того, аби дати можливість дітям подолати міжнаціональні стереотипи, у ігровій формі познайомитися із традиціями інших культур. Відпочиваючи разом, вони навчаються взаємодіяти, враховувати особливості менталітету одне одного, поважати інші національності. Тобто мирно співіснувати на одній території, незважаючи на відмінності.

Метою проекту є виховання міжнаціональної та міжконфесійної толерантності, протидія ксенофобії, формування активної громадянської позиції у дітей національних спільнот, поширення знань про національне розмаїття України та інших країн. У таборі працюють досвідчені фахівці та випускники шкіл вихователів – представники національних громад України, які пройшли спеціальну підготовку на семінарах і тренінгах КНГУ та освітнього центру «Простір толерантності».

Проект дитячого міжнаціонального табору «Джерела толерантності» діє з 2002 року. Місце проведення постійно змінюється з метою апробації та впровадження розробленої методики роботи з дітьми - представниками різних національних громад в усіх куточках України та для розширення географії проекту і знайомства учасників табору з особливостями різних регіонів нашої країни. Для участі в таборі діти виконують конкурсну роботу та мають бути активними членами національної громади, носіями відповідної мови та культури.
З 2008 року у проекті беруть участь діти із сімей-біженців, які потрапили в Україну з різних країн світу.
З 2011 року методика табору поширилася в Молдові та Грузії.

Табір працює за унікальною методикою занурення у національну культуру, яка передбачає організацію спеціально розроблених освітньо-виховних заходів – занять з історії, традицій, звичаїв та культури, сімейних цінностей, гуртків, ігор, ранкових та вечірніх групових та загальних заходів, рухливих ігор та спортивної програми, дискотек, екскурсій, що спрямовані на формування толерантної поведінки, усвідомлення національної та конфесійної приналежності, поваги до різних національних культур і релігій, здатності розуміти один одного та співіснувати на полікультурній українській землі маленьких і дорослих громадян України.

Для успішної реалізації змісту проекту колектив ретельно розробляє кожний елемент програми та навчально-методичні комплекти для роботи у таборі. Так, цього року для всіх учасників табору підготовлено навчальні посібники «Мій перший розмовничок» та «Заспіваймо разом», які сприятимуть глибшому зануренню у національні мови та культури.

Цього року табір відбувся у дві зміни у мальовничому регіоні Україні – Українських Карпатах, у пансіонаті «Славський», у смт. Славсько, Сколівського району, Львівської області:

 

Старша зміна для 106 підлітків 13-17 років - з 6 по 17 липня.

Програма табору: 6.07 – Приїзд. Урочисте відкриття табору, 7.07 – День інтро, 8.07  – Фестиваль культур, 9.07 – Грецький день, 10.07  – Російський день, 11.07  – День Землі, 12.07 – Кримськотатарський день, 13.07 – Єврейський день, 14.07 – День медіа, 15.07 – Німецький день, 16.07 – Український день. Урочисте закриття табору, 17.07 – Від'їзд з табору.

 

Молодша зміна для 108 дітей 8-12 років - з 20 по 31 липня.

Графік проведення національних днів: 20.07 – День толерантності, Урочистий вечір відкриття табору, 21.07 – Вірменський день, 22.07 – Болгарський день, 23.07 – Грецький день, 24.07 – Кримськотатарський день, 25.07 – Литовський день, 26.07 – Єврейський день та навчально-пізнавальна екскурсія до м. Львів , 27.07 – Німецький день, 28.07 – Румунський день, 29.07 – Український день, 20.07 – Фестиваль культур й Урочистий вечір закриття табору, 31.07 – Від’їзд.

Учасники табору – діти – представники із 16 національних громад України – араби, болгари, вірмени, греки, грузини, євреї, кримські татари, литовці, молдавани, поляки, німці, росіяни, румуни, татари, чеченці, українці, а також, діти внутрішньо переміщених осіб із зони АТО.

Табір 2016 року організовано Конгресом національних громад України (КНГУ) за фінансової підтримки ТОВ «Інфопульс - Україна», «Дитячого Фонду Германії», Міжнародного фонду «Відродження», Київського офісу Євразійського єврейського конгресу (ЄАЄК), Асоціації єврейських організацій та общин України (Ваад України), меценатів – Володимира Шпільфогеля, Анатолія Отченаша, Олега Вишнякова, Ігоря Керезя, благодійних внесків батьків.

Організаційну підтримку надали Львівська міська рада, м. Львів, Пансіонат «Славський», смт.Славське, Федерація грецьких товариств України, м. Маріуполь, Всеукраїнський центр болгарської культури, м. Одеса, «Шакотіс-Україна», м. Київ, «Українська пожежна страхова компанія», м. Київ, «Інфініті Принт», м. Київ, типографія «АЛТ-ЛТД», м. Чернівці, «Фармінвест», м. Чернівці, «А-трансфер», м. Львів, «Нова пошта», «Епіцентр» та багато інших.


IV Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела Толерантності - Кавказ 2016»

zvit 4.jpg

Міжнародний міжнаціональний дитячий табір «Джерела європейської толерантності - Кавказ 2016» - це платформа для спілкування різних національних громад Грузії і України.

У 2016 році табір проходив в Ацкурі - Боржомсько-Харагаульському національному парку з 21 по 31 серпня.

У проведенні табору взяли участь 60 дітей та підлітків з різних куточків Грузії, України, які представляли азербайджанську, українську, осетинську, езидську, грузинську, російську, ромську, вірменську громади. Протягом 10 днів табору діти вивчали культуру, кухню, традиції, історію, релігію, пісні і танці різних народів. У таборі були проведені азербайджанський, вірменський, грузинський, єврейський, осетинський, день культур (ромська, езидська, російська, грецька, польська) і український дні.

Програма табору: 21.07 - Приїзд. Урочисте відкриття табору, 22.07 - День демократії, 23.07 - Азербайджанський день, 24.07 - Український день, 25.07 - День культур, 26.07 - Єврейський день, 27.07 - Вірменський день, 28.07 - Осетинський день, 29.07 - Грузинський день, 30.07- урочисте закриття табору, 31.07 - Від'їзд з табору.

Учасники табору - діти - представники з 10 національних громад Грузії і України - азербайджанці, вірмени, грузини, євреї, поляки, росіяни, роми, українці, осетини і єзиди.

Табір 2016 був організований молодіжною організацією «Світ толерантності» - World of Tolerance, Аналітичним центром по міжетнічної кооперації та консультації «ACCIC», Євроазіатським єврейським конгресом - ЄАЄК, Міністерством закордонних справ Чехії - Ministry of Foreign Affairs of Czech Republic, Національним фондом за демократію - National Endowment for Democracy, «TEENERGIZER-му», Східним партнерством - форум громадянського суспільства »- Eastern Partnership Civil Society Forum і благодійних внесків батьків.

 

2.4. «Європейський табір» – 2016»

zvit 5.jpg

Вже другий рік новий проект Конгресу національних громад України «Європейський табір» об’єднує в унікальному освітньому просторі підлітків з метою їх знайомства з європейськими цінностями.

З 3 по 16 серпня 102 учасники з різних міст і селищ України, з зони проведення антитерористичної операції, мали можливість зустрітися в «Європейському таборі» у пансіонаті «Славський», у смт. Славсько, Сколівського району, Львівської області. Цього року до табору були запрошені також учасники з Грузії та Молдови. Ідея проекту знайомство учасників табору з різними сторонами європейського життя, занурення майбутнього покоління в простір європейських цінностей, таких як: повага до прав людини і людської гідності, плюралізм думок, активна громадянська позиція, свобода самовираження, почуття приватності, соціальної справедливості, європейський підхід до толерантності та полікультурності, ставлення до природи, влади, релігії. тощо.

У формі інтерактивних занять і студій підлітки мали можливість познайомитися з цінностями європейського життя.

Насичена програма табору з інтерактивними заняттями передбачала  занурення в освітній простір учасники

знайомилися з сучасними європейськими цінностями, культурою й традиціями європейських країн, та мали можливість спілкуватись й обмінюватися думками.

Тематичні дні табору: 3.08-Урочисте відкриття табору, 4.08-День соціальної відповідальності, 5.08- День європейської демократії, 6.08- День виборів в парламент, 7.08- День екології, 8.08- День медіаграмотності, 9.08.-День урбаністики- Екскурсія до Львову, 10.08-День європейської культури, 11.08.-День економіки, 12.08.-День європейського права, 13.08.-День європейської науки і освіти, 14.08-День релігії, 15.08-День європейських мов. Офіційне закриття, 16.08-Від’їзд.

Співробітники табору провели роботу з підготовки проекту та безпосередньо під час проведення самого табору.

З учасниками «Європейського табору» працювала досвідчена команда вихователів, які пройшли курси підвищення кваліфікації «Европейські студії», що були організовані Конгресом національних громад України в партнерстві з Національним університетом «Києво-Могилянська академія». Вони захистили проектну роботу по тематичному дню, що готували до проведення у табору. Все це стало досить міцним фундаментом для реалізації візії та мети Європейського табору-2016.

Фінансову підтримку «Європейському табору» надали Представництво фонду Конрада Аденауера в Україні, Конгрес національних громад України, ТОВ «Інфопульс - Україна», Міжнародний фонду «Відродження», Київський офіс Євроазіатського єврейського конгресу (ЄАЄК), Асоціація єврейських організацій та общин України (Ваад України), меценати – Олег Вишняков, Ігор Керезь, Костянтин Круглов.

 

2.5. Форум-театр

zvit 6.jpg

Особливість форум-театру в тому, що кожен гість може взяти участь у виставі та запропонувати свій варіант вирішення представлених проблем. Таким чином, актори та глядачі будують діалог навколо озвученої проблеми та спільно шукають варіанти її вирішення. Це дає змогу помітити, зіграти, «прожити» складні життєві ситуації, отримуючи безцінний досвід активної громадянської позиції.

Цією та іншими методиками і заходами ми прагнемо розвивати культуру прав людини і подолати дискримінацію.

 

У 2016 році КНГУ та тренери ГО КОЦ «Простір толерантності» Сергій Койнов та Андрій Книжний провели семінари Форум-театру в п'яти містах східних областей України: в Сєвєродонецьку, в Лисичанську, в Маріуполі, в Рубіжному та Чугуєві:

Форум-театр в Сєвєродонецьку

15-17 січня в Сєвєродонецьку тренера та учасники семінару мовою театру обговорювали Ленінопад та тиск соціальних очікувань. За дві доби театральних вправ, імпровізацій, роботи із репетиційними техніками в стилях балету, бразильського серіалу та мюзиклу, коли учасники проспівували свої діалоги віршами, було підготовлено два сюжети, що базувалися на особисто пережитому досвіді учасниць семінару.

Форум-театр в Лисичанську
19-21 лютого, в другу річницю розстрілів на Інститутській, на Форум театрі в Лисичанську говорили про взаємодію людини та влади, проблеми вимушено переміщених осіб, складнощі сімейного життя й шкідливі залежності, та як це впливає на виховання дітей.

Форум-театр в Маріуполі
26-28 лютого Конгрес національних громад України та ГО «Театр для діалогу» в рамках проекту «Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення» провели триденний семінар по форум театру в місті Маріуполь. Учасники разом розбиралися, чого насправді хочеться і що насправді пригноблює, а також робили наступні вдалі кроки для життя за допомогою театру.

Форум-театр в Рубіжному
26-28 лютого Форум театр в м. Рубіжне ілюстрував бюрократію в установах соціального забезпечення та корупцію при закупівлі амуніції для військових. Семінар об'єднав у пошуках відповідей на актуальні соціальні проблеми учасниць волонтерського руху, переселенця з Красного Луча, дитячу психологиню, місцевого журналіста, жительки Сєвєродонецька та Лисичанська, що пережили досвід окупації та протестантську сім'ю: підприємця й домогосподарку.

Форум-театр в Чугуєві
4-6 березня на Форум театрі в Чугуєві шукали вирішення проблем бюрократизації державних установ, ігроманії дітей та безправності перед начальством. На заклик взяти участь у форум театрі в Чугуєві відгукнулися правозахисники та учасниці громадських ініціатив Харківської, Сумської та Полтавської областей, вчителі з Ізюму, дві місцеві вчительки, приватний підприємець та заступник голови відділу культури, волонтер з Лозової, психолог та держслужбовці з відділу освіти м. Харків. На підготовчих вправах методики Театру пригноблених довге обговорення зачепила тема законсервованості формальної системи освіти, в якій звичайний вчитель невмотивований шукати підхід до учнів та учениць рівнем зарплати та завантаженістю програми. На жаль, деякі учасники семінару попри свій багатий правозахисний досвід в області протидії свавіллю правоохоронних органів виявили гендерні стереотипи через сексистські жарти. Це підкреслює необхідність розуміння взаємозв’язків різних типів пригноблення в освіті з антидискримінації.

 

2.6. Клуби толерантності для підлітків (координатор – Кіра Крейдерман)

zvit 7.jpg

Київський клуб толерантності КИТ, Клуб для переселенців (керівник – Олена Почаєвець)
19 березня в Київському клубі толерантності з нагоди Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації розпізнавали символіку ненависті, обговорювали небезпеку її популярності та розповсюдження ксенофобських поглядів

Більше 20 підлітків – гостей та досвідчених учасниць і учасників Клубу, завітало на майстерню з розпізнавання символів ворожнечі, які є популярними на наліпках в громадському транспорті та графіті в м. Київ, а також часто зустрічаються в інтернеті. Із використанням інформаційної брошури «Футбол проти расизму» підлітки визначили на зображеннях вольфсангели, кельтські хрести, нумерологічні позначення та язичницькі руни, що використовувалися нацистами у Другій світовій війні, а тепер популярні серед сучасних расистів. Підлітки поділилися власним досвідом протидії ксенофобським проявам в школах. Під час заходу також відбувся перегляд кількох новинних відео, що наочно демонструють небезпеку людиноненависницьких ідеологій, й наскільки коротким є перехід від агітації за допомогою символіки до прямого фізичного насильства щодо «не таких» людей на вулицях міста.
26-31 березня підлітки Клубу знайомились із Книжками Живої бібліотеки та відвідували кінопокази Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays. Підлітки, серед яких також і вимушено переміщені особи з Донбасу та Криму, брали участь в перегляді та обговоренні фільмів на теми міграції.

16 квітня в Клубі дивилися та обговорювали короткометражні відео про те, як протидіяти дискримінації. Під час перегляду та обговорень правозахисних і соціальних відео підлітки звернули увагу на все різноманіття людей в суспільстві, говорили про їх особливі та базові потреби, й недоступність цього.

Захід відбувся в рамках проекту Європейської комісії «Досягнення рівності: спільний підхід для покращення стану рівності та недискримінації» при підтримці Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу

8 жовтня Київський клуб толерантності святкував офіційне відкриття нового сезону 2016-2017 років. Атмосфера Клубу була наповнена висловлюваннями Loesje, фотокартками з таборів «Джерела толерантності» та «Європейський табір», гірляндами; лунала підібрана «похмура» осіння музика. Після невеличкої офіційної частини всі могли познайомитися більше один з одним та з майбутньою програмою Клубу. Постійні учасники та учасниці, які вже багато років їздять до різних таборів КНГУ в Україні, Молдові та Грузії; беруть активну участь у діяльності Клубу толерантності - ділилися власним досвідом та цікавими моментами з життя проектів.

Відкриття проходило у формі «живої книги», під час якої учасники могли познайомитися з представниками клубу, які будуть проводити заняття, влаштовувати дискусії, вуличні акції тощо.

15 жовтня в Клубі відбувся майстер-клас по створенню трафаретів на футболках та сумках з тематики «Творчість для інтеграції».

22 жовтня учасники Клубу з'їздили в м. Бердичів на «Футбольний матч за інтеграцію».

5 листопада до Київського клубу толерантності завітала аргентинська мандрівниця феміністка та активістка Клара Мембрійа. Клара ділилась своїм досвідом, учасниці та учасники Клубу також розповіли один одному про подорожі своєї мрії та поділились враженнями про вже відвідані країни. Усе спілкування відбувалось англійською мовою із мінімальним перекладом на українську. Таким чином, для учасників ця зустріч була одним із місточків, які ми будуємо для пізнання самих себе та світу навколо нас.

26 листопада в Клубі відбулось заняття на тему «Мультфільми нашого дитинства або закладення соціальних ролей посередництвом ЗМІ». Учасникам Клубу було запропоновано перегляд фрагментів з мультфільму «Шрек», який складається з 4-х частин. Кожна частина «Шреку», окрім загальної сюжетної лінії, відображає стадії людського життя: друзі, кохання, екзістенціальна криза.

Підчас обговорення спікер та учасники Клубу дискутували про такі важливі питання, як те, що взагалі таке мультфільм, хто, як і для кого їх створює, чи можна провести якісь паралелі між ними та реальним світом. Дійшли висновку, що мультик – це проекція нашого реального світу, але просто з гарними декораціями та ореолом казковості. Все ж інше діє на тих же засадах, що і наші суспільства.

На другому занятті клубу вшановували пам'ять жертв голодоморів в Україні. Координатор клубу Олена Почаєвець провела тематичне заняття, використовуючи спеціально розроблені методичні рекомендації «Голодомор в Україні 1932-1933 років. Людський вимір трагедії», автор-упорядник Олександр Войтенко. Матеріали посібника базуються на використанні інтерв’ю з архіву Інституту візуальної історії та освіти Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії.

Заняття почалось з обговорення взагалі поняття «Голодомор» і того, які виникають асоціації з ним. Далі учасники Клубу переглядали декілька інтерв’ю тих, хто пережив події того часу. Обговорювали різні аспекти життя – дитинство, школу, роботу, початок голоду, нестачу їжі, взаємодії з владою, стосунки в сім’ї. Закінчилось заняття символічним запаленням свічок.

3 грудня учасники клубу дізнавалися більше про Екологію. Вони обговорювали енергетичні проблеми, зміну клімату, забруднення води та повітря, виснаження землі, урбанізацію, транспорт та ін.

4 грудня в клубі толерантності святкували Новий рік.

10 грудня Київський клуб толерантності відзначав День прав людини. Учасники клубу мали можливість ознайомитися з короткою історією прав людини та розглянути основні поняття. Також переглядали та обговорювали фільм «Полум’яні голоси» з колекції Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Після перегляду відбулось цікаве обговорення, в якому учасниками клубу піднімались питання освіти, расизму та різним формам протесту.

17 грудня учасники під спеціально підібрану музику створювали святкові новорічні листівки для інших клубів та друзів. 

 

Хмельницький Клуб Толерантності (керівник - Анастасія Чеглакова)

zvit 8.jpg

Кожну неділю всіх без винятку членів клубу толерантності чекає зустріч з майстрами народного та сучасного мистецтва. А головна мета цих занять – надати приклади безмежності культурних традицій, навчити пишатися вітчизняною культурою, розуміти та поважати особливості культурного розвитку народів всього світу.

5 червня у Хмельницькому клубі толерантності дізнавалися про національні костюми різних народів. Почали з того, які національні костюми можуть згадати і намалювати дітки, а потім вгадували до традицій якого етносу він належить. Також переглянули відео про незвичні для українців костюми, зокрема скандинавські. Завершили майстер-класом створення традиційних японських паперових ляльок «нагасі-біна».

26 червня у Хмельницькому клубі толерантності обговорювали явище расизму.
Анастасія Чеглакова розповіла дітям, що таке раси, і що люди можуть відрізнятися за зовнішніми ознаками, але не відрізнятися за можливостями. Дивились та обговорювали відео про історію сім’ї Нікечунгів, їх розповіді про проблеми дискримінації що пов’язана з їх кольором шкіри, переселенням з Луганську до Хмельницького та наявністю дітей і собаки. Діти разом з батьками розробили та зняли мультфільм, де провели аналогію кольору шкіри та кольору яблук. 

4 вересня діти спілкувалися про школи світу та України. Вони малювали та розповідали, як має виглядати ідеальна школа, бажана шкільна форма та чому мають вчити у школах. Також дізнались чим відрізняються Європейські системи освіти від Азійських, про славнозвісну скандинавську освіту, дізнались як з’явилась шкільна форма та новини у системні освіти в Україні. Виробили яскраві закладки для шкільних підручників на згадку про заняття.

11 вересня на честь Всесвітнього дня краси, діти взнавали, на скільки різний був і є погляд на красу в різних частинах світу. Вони дізнались про «ідеали» краси від античності до сучасності, про красу народів усіх континентів, про гарні, дивні та, деколи, лякаючі тенденції сучасного боді-арту.

14 серпня для відвідувачів Клубу відбулась екскурсія, де вони дізнались про історію міста та відомих особистостей, які відвідували Хмельницький.

6 вересня в рамках освітньої акції «Україна полікультурна», Хмельницький клуб толерантності в партнерстві з БФ «Ксена» і Меджибізької громадою організували навчання і екскурсії по пересувний міжетнічної молодіжній виставці «Разом». На базі Требуховецької школи і Меджибізької громади Хмельницької області відбулося навчання гідів. Гідами стали 17 учнів 9-11 класів. Тренінг проводив досвідчений тренер Сергій Койнов. Гіди та організатори запланували проведення екскурсій ровесникам з інших шкіл Меджибізької громади. Фахівці центру також проявили ініціативу і провели екскурсії по виставці для учнів 7-9 класів.

Виставку розробили Конгрес національних громад України та ГО Київський освітній центр «Простір толерантності».

20 вересня - день влаштування спонтанних чаювань. У Хмельницькому клубі толерантності вирішили підготуватися та дізнатись більше про чай та як його п’ють. Учасники робили інсценування чайних церемоній. Багатодітна сім'я показала мароканське чаювання: пригощала ароматним м'ятним чаєм та солодким лукумом. Китайці пригощали зеленим чаєм та насінням соняшника, британці частували чорним чаєм з молоком та вівсяним печивом, африканці - ройбушем, єгиптяни - каркаде, японці показали чайну церемонію - тяною. На завершення було українське «чаювання» зі смачнючими вергунами, різнокольоровим тортиком та трав'яним чаєм, котрий пахне літом.

2 жовтня Хмельницький клуб святкував відкриття нового сезону.

Діти відвідали з екскурсією Меджибізький замок та Музей Голодомору, який змусив кожного замислитись про спільну трагедію народу, майже у кожній сім’ї виявилась сумна історія на цю тему.

Про те, що найдорожче – твої близькі, і найголовніше оберігати та поважати їх діти дізнались у гостях в чудової сім’ї Штаманетян. Для тих, хто втратив свій дім, відкрилась загадка гостинності вірменів: приймати гостей у своєму домі - це дійсно щастя! Звісно, ніхто не залишився байдужим до смачного частування: хаш, аджаб сандал та хачапурі, що були щедра приправлені добром та щирістю!

5 листопада учасники Клубу відвідали Хмельницьку музей-студію фотомистецтва. Виявилось, що зараз, у добу цифрових фотографій для наших дітей побувати у такому музеї, це все-одно, що нам відвідати музей середньовічного мистецтва. Вони із захватом роздивлялись старовинні фотоапарати, і, здається, до кінця не вірили у те, що раніше так фотографували!

6 листопада, надихнувшись екскурсією у фото-музей, учасники клубу вирішили створити свій, вже майже сімейний, фотоальбом.

9 жовтня учасники Клубу відвідали фестиваль повітроплавання.

Напередодні дня захисника України в керівники вирішили розповісти хлопцям з Хмельницького клубу толерантності про історію, життя і традиціях козаків в Україні. Про те, хто такі козаки-характерники і якими здібностями вони володіли (гіпноз, лікування і т.д.). Крім невеликого екскурсу в історію, хлопців чекала весела фотосесія з вусами і "оселедцями" і майстер-клас на якому все робили фігурку Гупало Василя.

16 жовтня в Клубі говорили про Буллінг: про те, як він проявляється і як з ним боротися. Психолог клубу Оксана Чевська звернула увагу батьків на ознаки, за якими можна запідозрити, чи не є дитина жертвою буллінг. Також в ігровій формі були розглянуті ситуації, з якими дитина може зіткнутися в школі, опрацьовані методи виходу з конфлікту, який назріває і кілька вправ на підвищення самооцінки (особливо актуально виявилося для дорослих членів клубу).

Всі учасники заняття отримали в подарунок закладки-пам'ятки про видах буллінг і порадами, як його уникнути від правозахисної організації "Ла Страда Україна".

23 жовтня відбулося заняття, присвячене Литві. Учасники клубу дізналися багато цікавих фактів про цю дивовижну країну, її традиції та визначні пам'ятки. Всім сподобалася філософія республіки Ужупіс, прапор якої діти власноруч зробили на занятті. Також дітям сподобався майстер-клас.

30 жовтня пройшов Урок економії. Обговорювали: як економити на комунальних платежах, гардеробі, косметичних засобах, ліках-дженериках. Говорили про те, що економія - це не жадібність, а наш внесок в єнергобезпечність і екологію України. Микола Чеглаков (маркетолог великої торговельної мережі) розкрив секрети і хитрощі супермаркетів, які змушують витрачати більше. На занятті крім усього іншого говорили про те, як діти можуть допомагати економити: дбайливе ставлення до речей продовжує їх термін служби, цукерки здаються смачніше, якщо їсти їх рідше, телефон-це засіб зв'язку, тому не обов'язково просити у батьків смартфон останньої моделі і т.д..

А на майстер-класі учасники робили бюджетне прикраса - приведення з марлі і клею на хеллоуин. Ну і звичайно та найдешевша випічка вийшла дійсно смачною.

 

Клуб толерантності у Хмельницькому є однією з програм Благодійного Фонду «Ксена» та діє за підтримки Конгресу національних громад України.

 

3. Освіта з міжнаціональної та міжрелігійної толерантності для дорослих:

zvit 9.jpg

3.1. Семінари для педагогів

Завдання проекту – познайомити педагогів із сучасними інтерактивними формами роботи, надати знання в області толерантності, мирного вирішення конфліктів, обговорити способи створення безпечного простору у школі для дітей з різними ідентичностями, можливості використання освітніх виставок для формування цінностей толерантності та емпатії.

 

У 2016 році було проведено п’ять дводенних семінарів за матеріалами освітніх виставок «Моє місце» та «Разом» для шкільних соціальних педагогів, психологів та методистів у п'ятьох місцях східного регіону України, щоразу кількість учасників була 24:
11-12 лютого в місті Чугуїв Харківської області - семінар за матеріалами виставки «Моє місце». Тренери - Андрій Кінаш, Юлія Філіповська, Кіра Крейдерман
17-18 лютого в місті Слов`янськ Донецької області - семінар «Сучасні виклики в Україні та проблема солідарності в українському суспільстві» за матеріалами виставки «Разом». Тренери - Кіра Крейдерман, Олександр Войтенко, Людмила Баталіна.
24-25 лютого в місті Маріуполь Донецької області - семінар за матеріалами виставки «Разом». Тренери - Андрій Кінаш, Юлія Філіповська, Кіра Крейдерман.

2-3 березня  в місті Рубіжне Луганської області - семінар за матеріалами виставки «Разом». Тренери - Андрій Кінаш, Кіра Крейдерман.

10-11 березня, м. Дніпропетровськ - семінар за матеріалами виставки «Моє місце». Тренери - Ганна Ленчовська, Юлія Філіповська, Войтенко Олександр.

Виставки та освітні заходи для вчителів реалізуються у рамках проекту «Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення». 

 

3.2. Семінари для вихователів таборів

zvit 10.jpg

27-29 травня - підготовчий семінар проектів «Шорашим-Україна 2016» і «Джерела толерантності-Україна 2016 (молодша зміна)» і методичної сесії, п-т «Славський», смт. Славське.

17-19 липня – семінар для вихователів молодшої зміни табору «Джерела толерантності», п-т «Славський», смт. Славське.

31 липня - 2 серпня – семінар для вихователів «Європейського табору – 2016», п-т «Славський», смт. Славське.

19-20 листопада - семінар для вихователів молодшої зміни «Джерела толерантності 2016» з підведення підсумків та напрацювань щодо майбутнього сезону,  п-т «Верховина», Петропавлівська Борщагівка, Київська область.
16-18 грудня - семінар для вихователів старшої зміни «Джерела толерантності 2016» з підведення підсумків та напрацювань щодо майбутнього сезону, п-т «Верховина», м. Київ.

 

3.3. «Європейські студії»

zvit 11.jpg

Конгрес національних громад України в партнерстві з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» організували піврічний пропедевтичний курс «Європейські студії» для підготовки майбутніх працівників проекту «Європейський табір-2016».

Старт навчання відбувся у лютому. У співробітників табору була можливість ознайомитися з вступними лекціями з наступних дисциплін: економіка, політологія, культурологія, соціологія, історія, екологія, міжнародне право, ЗМІ, філософія та релігієзнавство, права людини, урбаністика, курс з проблем толерантності (гендерна проблематика, еміграція, субкультури).

Курс «Європейські студії» тривав півроку, складався з 3 сесій, що включали такі форми навчання та оцінювання результатів навчальних досягнень: лекції з кожної дисципліни, семінари, заліки, іспити, контрольні роботи, презентації, підготовка та захист курсових робіт і частково - дистанційне та самостійне навчання.

Головна мета курсу-підготувати фахівців, які б вільно володіли європейським матеріалом, та вміли передати свої знання дітям у літньому таборі. Адже закладаючи у свідомості дітей цеглинки європейських цінностей, ми будуємо власну цілісну демократичну європейську країну.

 

4. Веб-презентація проектів КНГУ:

Інтернет-сайт КНГУ - www.kngu.org

Газета «Форум націй» - http://forumn.kiev.ua   

Інтернет-сайт «Простір толерантності» - електронний ресурс для дітей, молоді, батьків та вчителів. www.tolerspace.org.ua  

Акаунт «Тolerccamp» відеохостингу Youtube, де розміщені відеофільми про заходи, які проводить КНГУ. Адреса сторінки: http://www.youtube.com/user/Tolerccamp

 

Сторінки в соцмережі Фейсбук:

https://www.facebook.com/knguorg

https://www.facebook.com/europeancampua

https://www.facebook.com/groups/tolercampjunior

https://www.facebook.com/kievtoleranceclub