Верховна Рада ухвалила закон про корінні народи України

Закон визнає корінними народами в Україні кримських татар, караїмів та кримчаків. Корінний народ – це спільнота, яка, зокрема, не має власного державного утворення за межами України, йдеться в документі.

Верховна Рада України ухвалила за основу та в цілому законопроєкт «Про корінні народи України». Ухвалення в цілому підтримали 325 народних депутатів на позачерговому пленарному засіданні ВР у четвер, 1 липня.

Закон визнає корінними народами в Україні кримських татар, караїмів та кримчаків. «Корінний народ України - автохтонна етнічна спільнота, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України», – йдеться в документі.

Закон гарантує правовий захист від будь-яких дій, спрямованих на позбавлення ознак етнічної приналежності та цілісності самобутніх народів, позбавлення культурних цінностей, виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі, примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі, розпалювання расової, етнічної або релігійної ненависті.

Закон гарантує культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів України, а також їхнє право на стійкий розвиток.

Більшість норм закону набувають чинності в день його опублікування. Частина третя статті 7 набирає чинності після повернення тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя під загальну юрисдикцію України. У цьому положенні йдеться про те, що корінні народи мають право спрямовувати на свої потреби частину доходів, отриманих бюджетами всіх рівнів від користування природними ресурсами на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

1.jpg