Починаючи з середини січня 2022 року завдяки підтримці Світового конгресу українців та під патронатом Вааду України Студія «Діє-Слово» проведе три унікальних лекційних курси.
По-перше, це п’ять лекцій історика та громадського діяча В’ячеслава Ліхачова під назвою «Політика пам'яті на стенді: музейна експозиція як механізм формування наративу історичної пам'яті про Катастрофу».
Перша лекція очікується 18 січня о 20-00, далі лекції відбудуться 25 січня, 1, 8 та 15 лютого. Реєстрація за посиланням.
Лекційний курс присвячений обговоренню впливу концепції експозиції і підбору експонатів на сприйняття відвідувачем музею теми Катастрофи єврейського народу.
У різних музеях в різних країнах світу в силу відмінностей як в підходах до музейної справи, так і в силу національних особливостей, представлені різні концепції. Унікальні в кожній країні практики політики пам'яті впливають як на прийнятий в суспільстві домінуючий наратив, так і на музейний простір.
Пам'ять про Катастрофу сприймається (і відтворюється) по-різному в Ізраїлі, Німеччині, США, Польщі, в різних країнах на пострадянському просторі. Цей процес розвивається в динаміці. Навіть державна політика пам'яті змінюється із часом, недержавні структури реагують на професійні розмови в середовищі істориків і проходить зміна суспільного клімату.
Часом музейні експозиції та їх зміни не тільки відображають ведення дискусії, але і самі стають предметом палких суперечок. Окремий спектр питань стосується мови вираження музейної експозиції: від класичних історичних музеїв і музеїв мистецтв до сучасних інтерактивних виставок.
Далі в Студії очікується курс Михайла Тяглого під назвою «Історія ромської громади». Курс буде складатись з трьох лекцій. Дати проведення лекцій вже відомі – 6, 10, 13 та лютого. Реєстрація за посиланням.
Проєкт передбачає проведення серії з 3-х лекцій, присвячених історії ромської громади.
Історія ромів в Україні є невід’ємною частиною української минувшини та культури. Теми історії ромської громади і переслідування ромської громади під час Другої світової війни практично немає в сучасному дискурсі. Наприклад, тільки на теренах Бабиного Яру була розстріляна майже вся ромська громада, яка мешкала на той час в Київському регіоні.
Проект покликаний частково закрити цю нішу.
Теми лекцій:
- Роми (цигани): етнологія, історія та соціальне становище. Їхня історія в Україні: невід’ємна частина української минувшини та культури.
- Переслідування та геноцид ромів за часів нацизму, зокрема на теренах окупованої України. Бабин Яр як типова модель «розв’язання» нацистами «циганського питання»?
- Роми у повоєнній та сучасній Україні: від «кочового племені» до «таких, як усі». Яким урокам ми здатні навчитися з нацистського геноциду ромів?
Зельма Меербаум-Айзингер, загинула у 1942 р.
Лектори ще одного курсу під назвою "Розстріляне мистецтво" розкажуть слухачам про митців, які загинули у вогні Голокосту, але залишили у спадок нащадкам свої твори. Чотири лекції цього курсу планується провести у лютому-березні 2022 року. Реєстрація за посиланням.
Проєкти проводить Студія "Діє-Слово" завдяки спонсорській підтримці «Української Світової Фундації» (Канада) та координуються Ваадом України.
Керівник проєктів – директор Студії «Діє-Слово» Олена Заславська.
diyeslovo2020@gmail.com