19 грудня відбулася Зустріч Клубу толерантності у місті Надвірна 

20191219_125804.jpg

Благодійність та образ Святого Миколая в українській культурі

День святого Миколая – це свято милосердя, тепла, радості, доброти та любові. Хочеться вірити, що воно залишиться назавжди у пам'яті маленьких діток, і, можливо, колись вони теж захочуть допомогти тим, хто потребуватиме допомоги.

20191219_130730.jpg

Хто такий Святий Миколай Святий Миколай (Ніколаус) – це реальна особа, візантійський єпископ, що прославився своєю любов'ю до дітей і допомогою бідним. Проживав він у III-IV сторіччі. Святий Миколай народився близько 270 року в місті Патарі, в Лікії, південно – західній області Малої Азії. Після смерті єпископа міста Міри, головного міста Лікії, (зараз м. Демре в Туреччині) він був обраний єпископом цього міста.

За переказами, Святий Миколай народився в родині багатих греків-християн, котрі довго не мали дітей і в молитвах пообіцяли Богу, що віддадуть своє дитя на служіння йому. Миколай справді став священиком, а згодом – єпископом у сучасній Туреччині. Його ім’я значить «переможець народний», на інших мовах – Ніколас, Ніклас, Клаус, Мікулаш, Міклос, Ніхол, т.д. Коли його батьки померли, він отримав величезний спадок, але не став жити в розкошах, а відзначився неабиякою щедрістю, допомагаючи бідним. Про його діяння за віки складено чимало легенд.

20191219_131820.jpg

Це традиційне бачення, але є і інше.

Святий Миколай вважався на вже християнській Русі одним із найбільш популярних святих. Навіть, коли людей запитували, хто входить до Святої Трійці, вони відповідали, що Ісус Христос, Діва Марія та Святий Миколай. У чому ж така популярність цього святого? Розгадка дуже проста — найпопулярнішим богом на Русі часів язичництва був… ні, не Перун, бог воїнів і князів, а Велес — бог скотарства та тварин, якому поклонявся простий люд. Насадження християнства тривало повільно і тяжко, люди не хотіли відмовлятися від вірувань своїх пращурів із давніх-давен, тож врешті старі боги та свята отримували нові назви, не змінившись за суттю (не змінювались навіть дати свят та вшановування). Така доля спіткала і народного улюбленця Велеса — грізного, але водночас милостивого бога, який став святим Миколаєм. Священними тваринами Велеса були вовки, які, як і олені святого, — є своєрідними шаманськими тваринами, що можуть переходити з одного світу в інший.Тому й не дивно, що у східних слов’ян святий Миколай в народних уявленнях пов’язаний з вовками, а Санта-Клаус (він же закордонний святий Миколай) — з оленями.

Та яка б легенда б вам більше подобалась. Свято святого Миколая вважається днем милосердя, подарунків і сюрпризів. Адже подарунки треба заслужити і вони завжди мають бути знайдені під подушкою.

Учасники клубу толерантності намагалися зробити один одному подарунки від щирого серця. Проте це не матеріальні речі, і те, що неможна купити за гроші.

Було весело і приємно).

 Проект реалізовано за підтримки Конгресу національних громад України. #Клуб_толерантності_Надвірна  #КНГУ

 

Наталія Хмель

Координатор Клубу толерантності Надвірна