27 вересня на зустрічі КТ_Надвірна поговорили про Василя Стуса та книгу Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса»

стус3.png

Народився майбутній поет 6 січня 1938 року в селі Рахнівка, що у Вінницькій області. Коли маленькому Василю було лише 2 роки, батьки переїхали у місто Сталіно (сучасний Донецьк) на нову роботу. У 1959-1961 роках Стус служив у радянській армії. Згодом знову продовжив освітянську роботу вчителя у місті Горлівка, працював підземним плитовим на шахті "Октябрьська" в Донецьку, літературним редактором газети "Социалистический Донбасс", а вже у 1963 році стає аспірантом Інституту літератури АН УРСР ім. Т.Г. Шевченка зі спеціальності "Теорія літератури"

Під час прем’єри фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" у 1965 році, у кінотеатрі "Україна" взяв участь в акції протесту. Василь Стус разом з Іваном Дзюбою, В’ячеславом Чорноволом, Юрієм Бадзьом закликав партійних керівників засудити арешти української інтелігенції.

За участь у цій акції його відрахували з аспірантури. У відкритих листах до Спілки письменників Стус протестував проти арештів своїх колег, а вже на початку 1970-х років приєднався до групи захисту прав людини.

Його літературна діяльність спричинила арешт у січні 1972 року, де Стус 9 місяців перебував у слідчому ізоляторі. На початку вересня 1972 року київський обласний суд звинуватив його в "антирадянській агітації й пропаганді" та засудив до 5 років позбавлення волі і 3 років заслання.

Весь термін ув’язнення перебував у таборах Мордовії. Поет писав у таборі вірші, втім всіх їх знищували, лише деякі з них вдалося зберегти.

https://www.istpravda.com.ua/images/doc/9/5/952c79f-1rekonstr.jpg

Фрагмент реконструкції ділянки особливого режиму колонії ВС 389/36, де пройшли останні дні життя Василя Стуса.

Про номінування українського поета і політв'язня Василя Стуса на Нобелівську премію з літератури 1985 року і про те як усе це перетворилося на фарс із вбивством у кінці історії  і про саму кримінальну справу та роль Медведчука в ній пише у своїй книзі  Вахтанг Кіпіані. Наразі триває судовий процес, який інційований  В.Медведчуком, щоб заборонити видавництво цієї книги. Ми у числі щасливців – тримати її у руках.

Проект реалізовано за підтримки Конгресу національних громад України. #Клуб толерантності_Надвірна  #КНГУ

стус.png

 

Наталія Хмель

Координатор Клубу толерантності Надвірна