27 січня, в Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, офіційні ізраїльські структури завжди публікують доповідь про прояви антисемітизму в усьому світі за попередній рік. Основні тенденції озвучуються на традиційному спеціальному засіданні уряду, присвяченому виробленню державної стратегії протидії антисемітизму.
Підсумки 2018 року в устах міністра у справах діаспори Нафталі Бенета виглядали вельми загрозливими. У світі знову спостерігається зростання насильства на ґрунті антисемітизму. У минулому році жертвами антисемітизму стало рекордне число євреїв за останні 25 років (тобто, по суті, за весь час, який ізраїльські державні структури намагаються відстежувати прояви антисемітизму в усьому світі). Звичайно, конкретний терористичний акт в Піттсбурзі, що забрав життя 11 людей, сильно вплинув на цю сумну статистику. Однак не він один робить погоду. Зросла і кількість насильницьких інцидентів на ґрунті антисемітизму в цілому. У доповіді Міністерства у справах діаспори підкреслюється, що знову посилюється традиційне ультраправе насильство по відношенню до євреїв. Ця тенденція заслуговує на увагу, оскільки раніше праворадикальна агресія приносила євреям діаспори менше неприємностей, ніж ісламістський і ліворадикальний антисемітизм, підживлений ненавистю до Держави Ізраїль.
Ситуація в Україні, згідно з доповіддю Міністерства у справах діаспори, різко виділяється на цьому тлі.
У доповіді наголошується, що «жодного інциденту з застосуванням насильства зафіксовано не було». Втім, це відноситься і до інших східно-європейських країн. Але особливо автори доповіді звертають увагу на «значне скорочення кількості актів вандалізму в Україні». Більш того, «щодо деяких з них існують обґрунтовані сумніви, щодо мотивів, що стоять за ними»: «не можна виключати такої ймовірності, що принаймні в деяких випадках це була провокація, спрямована на те, щоб завдати шкоди іміджу України, з урахуванням особливо уважного ставлення в світовому публічному дискурсі до антисемітизму». Автори доповіді відзначають роль української влади і публічну позицію лідерів країни по відношенню до антисемітизму: «державні органи, зокрема президент Петро Порошенко, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і міністр закордонних справ Павло Клімкін, рішуче засудили це явище і закликали до того, щоб з ним боролися усіма засобами ».
Оцінка офіційного Ізраїлю ситуації з антисемітизмом в Україні збігається з даними єврейської громади країни і національних правозахисних неурядових організацій. Група моніторингу прав національних меншин, що працює під егідою Конгресу національних громад України, також констатує значне зменшення (приблизно дворазове) кількості актів антисемітського вандалізму в 2018 р в порівнянні з 2017 р При цьому ні в 2017 р, ні в 2018 р НЕ було зафіксовано жодного випадку фізичного насильства на ґрунті антисемітизму.
Треба відзначити, що раніше Міністерство у справах діаспори не було настільки прихильно до України. Ще попередня доповідь містила, на думку українських експертів, ряд неправдивих тверджень і неадекватних оцінок. Очевидно, що прозвучала в минулому році публічна критика змусила фахівців Міністерства у цей раз уважніше поставитися до ситуації в Україні.
Джерело: Євреї Євразії