В Ужгородському національному університеті відбувся публічний захист сертифікатних робіт сертифікатної програми «Ромські студії в УжНУ»

4002.jpg

В Ужгородському національному університеті 31 травня 2018 року відбувся публічний захист сертифікатних робіт студентами-слухачами інтегрованої сертифікатної програми «Ромські студії в УжНУ». Такий захист є першим в історії вишу і взагалі в історії освіти Закарпаття.

Із 27 слухачів інтегрованого курсу «Ромські студії», а це студенти різних курсів і факультетів УжНУ, свої сертифікатні роботи презентували 14. Це лише перший подібний досвід захисту робіт саме на ромську тему, говорить один із викладачів курсу, ромський громадський активіст Мирослав Горват. 

За бажанням наступного навчального року захиститися зможуть всі слухачі курсу. Адже «Ромські студії в УжНУ» викладаються факультативно і студенти відвідують їх добровільно. Водночас свої роботи представили саме ті, хто справді зацікавлені у такого роду дослідженнях і готові й надалі працювати над ромською проблематикою, зазначено на сайті вузу.

Тематика представлених сертифікатних робіт в цілому охоплювала життя ромського населення, кожен досліджував різні його аспекти та особливості. Фоторепортажі ромських поселень в Ужгороді, Сваляві, Хусті, «Геноцид ромів під час Другої світової війни: фоторепортаж музею в Освенцимі», «Фоторепортаж виставки ромського художника Тиберія Йонаша», «Соціальне життя ромів с. Холмок», «Пізнавальні екскурсії в контексті соціальної роботи з ромськими дітьми м. Ужгород», «Соціальна незахищеність ромських дітей-інвалідів», «10 цікавих фактів про ромів», «Локальна ідентичність та міжетнічна взаємодія ромів Південної Бессарабії (Одещини)», «Ромські студії в УжНУ: студентські рефлекції», «Талановиті роми: танці і музика» – саме над такими темами працювали студенти – слухачі програми.

Мирослав Горват, який сам є випускником факультету суспільних наук УжНУ, викладає на курсі «Ромських студій» дві дисципліни: «Культурна спадщина ромів» та «Історія і культура ромів України». Останню – разом із медіаексперткою з ромської проблематики Євгеніює Навроцькою. Її називають рушійною силою програми, саме пані Навроцька була серед організаторів «Ромських студій в УжНУ».

- Ромська проблема, на жаль, тільки зростає через міграційні потоки ромів, демографічний вибух, а залишати її без вирішення не можна, потрібно шукати можливі розв’язки цього важливого питання. Упевнена, що наші старання і вся виконана робота для досліджень у майбутньому дасть плоди, – розповіла під час заходу пані Євгенія.

Загалом на курсі працюють четверо авторів-розробників навчальних дисциплін Ромських студій: Євгенія Навроцька, Мирослав Горват, Петро Габрин та Михайло Зан. Курс ромознавства містить 6 дисциплін: Етногенез, Історія і культура ромів України, Ромський голокост, Етнографія і соціологія ромів, Культурна спадщина ромів та Громадсько-політичний рух ромів.

Завершення програми «Ромські студії» стало важливою подією не лише для УжНУ: це перший досвід захисту сертифікаційних робіт з ромської тематики для усієї освіти Закарпаття.

- «Ромські студії в УжНУ» стали першими в історії вузу, за результатами яких студенти отримали відповідний сертифікат про прослуховування шести навчальних дисциплін. Безкоштовно! Це має дати вагомий поштовх до розвитку як наукових досліджень на ромську тематику на Закарпатті, так і до поглиблення знань про історію та культуру ромів з боку студентів. Формат «Ромські студії» започаткований у сусідніх країнах Європи (Словаччина, Угорщина, Чехія) вже давно – десятки років тому. Тому Україна робить тільки перші кроки у цьому напрямку! – прокоментував Правовому Простору Мирослав Горват.

Нагадаємо, проект «Ромські студії в УжНУ» почав функціонувати 1 жовтня 2017 року. Відкриттю «Ромських студій» передувала багаторічна робота викладацького складу вузу, науковців, правозахисників, громадських організацій, активістів, членів ромської громади.

Джерело: legalspace.org